مسلما گردنبندها زیبایی شما را دوچندان می کنند. اما سایز و طول گردنبند، روی ظاهر لباس شما تاثیر چشمگیری دارد. گردنبندها بسته به طول خود، روی ناحیه ی خاصی از بدن تاکید می کنند. بنابراین باید از سایزی استفاده کنید که بهترین قسمت های اندام شما را پررنگ تر کرده و قسمت های نامطلوب را کمرنگ تر کند. هنگام انتخاب سایز مناسب گردنبند، باید شکل گردن، اندازه ی گردن، فرم بدن و فرم صورت را مد نظر قرار دهید. به علاوه، نحوه ی انتخاب لباس و زیورآلات مناسب برای گردنبند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

انتخاب سایز گردنبند طبق اندازه و فرم گردن

قبل از خرید گردنبند، سایز دور گردن خود را اندازه بگیرید. مخصوصا اگر قصد خرید گردنبندهای چوکر و یقه ای را دارید، حتما باید سایز گردن خود را اندازه بگیرید. برای اندازه گیری سایز دور گردن، از یک متر پلاستیکی استفاده کنید.
 • اگر قصد دارید گردنبند چوکر بخرید، ۵ سانتی متر به سایز دور گردن خود اضافه کنید.
 • اگر می خواهید یک گردنبند معمولی مثل گردنبند آویز بخرید، ۱۰ سانتی متر به سایز دور گردن خود اضافه کنید.
طول و عرض گردن خود را ارزیابی کنید. گردنبندهای کوتاه مثل گردنبند چوکر یا یقه ای، بیشتر برای افرادی مناسب است که گردن های بلند و باریکی دارند. از اینرو اگر گردن شما کوتاه و عریض است، این گردنبندها خیلی به چشم نمی آیند. اگر گردنتان کوتاه است و می خواهید بلندتر به نظر برسد، می توانید از گردنبندهایی با طول ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر استفاده کنید. اگر طول و عرض گردنتان متوسط است، می توانید از تمامی سایزهای گردنبند استفاده کنید.
 • اگر گردنتان عریض است و می خواهید از گردنبند چوکر استفاده کنید، باید حدود ۷/۵ تا ۱۰ سانت به سایز گردنتان اضافه کنید تا مطمین شوید که گردنبند به راحتی روی گردنتان قرار می گیرد.
 • اگر گردنتان عریض است، می توانید از تمام سایزهای گردنبندها استفاده کنید. اما سعی کنید از گردنبندهای نازک به جای گردنبندهای ضخیم استفاده کنید.
اگر گردنتان کوتاه و عریض است، از زنجیرهای بلند به طول ۴۵ سانت یا بیشتر به جای زنجیرهای کوتاه استفاده کنید. این گردنبندها نگاه دیگران را به جای گردن به سمت جناق سینه و سینه ها معطوف می کنند. اگر می خواهید روی جناق سینه و سینه ها بیشتر تاکید کنید، می توانید از یک آویز زیبا و جذاب استفاده کنید. آویز گردنبند، توجه دیگران را به خود جلب می کند و باعث می شود تا نگاه ها به جای گردن به سمت آویز معطوف شود.
 • اگر گردنتان پرچین و چروک است یا به ظاهر گردن خود علاقه ندارید، از گردنبندهای بلند استفاده کنید.
اگر گردنتان بلند و زیباست، از گردنبندهای کوتاه با طول ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر استفاده کنید. گردنبندهای چوکر و یقه ای، توجه بیننده را مستقیما به گردن جلب می کنند و برای گردن های بلند مناسب هستند.
 • اگر می خواهید نگاه بیننده را بیشتر به گردن خود معطوف کنید، از گردنبندهای کوتاه پر نقش و نگار استفاده کنید.

انتخاب سایز گردنبند طبق فرم بدن و صورت

اگر قد شما کمتر از ۱۶۲ سانتی متر است، از گردنبندی با طول ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر استفاده کنید. گردنبندهایی با طول بیشتر برای قد شما مناسب نیست. اگر قد شما متوسط است (بین ۱۶۲ تا ۱۷۰ سانتی متر)، می توانید از تمام سایزهای گردنبند استفاده کنید. اکثر گردنبندها برای افراد بلندقد با طول ۱۷۰ سانتی متر و بیشتر مناسب است، اما گردنبندهای بلندتر روی قد تاکید بیشتری می کنند و برای افراد بلندقد مناسب تر و زیباتر هستند.
 • افراد بلندقد می توانند از گردنبندهای کوتاه استفاده کنند، اما گردنبند کوتاه آنطور که باید خودش را نشان نمی دهد.
 • اگر قدتان کوتاه است، از گردنبندهای بزرگ و ضخیم استفاده نکنید.
هر یک از سایزهای گردنبند روی قسمت خاصی از بدن تاکید می کنند. اگر دور سینه شما کوچک است، می توانید از زنجیرهای چند ردیفه به طول ۷۱ تا ۹۶ سانتی متر همراه با یکدیگر استفاده کنید. زنجیرها و گردنبندهای بلند، به خوبی روی بدن های توپر و چاق قرار نمی گیرند. از اینرو افراد چاق باید از گردنبندهایی به طول ۴۵ تا ۵۵ سانت که بالاتر قرار می گیرند استفاده کنند.
گردنبندی که انتخاب می کنید، باید بهترین قسمت های صورتتان را پررنگ تر نشان دهد. اگر در انتخاب گردنبند دقت نکنید، ممکن است به اشتباه روی قسمت هایی از صورتتان تاکید کنید که خیلی جذاب نیستند. مثلا اگر صورتتان گرد است، باید از زیورآلاتی استفاده کنید که صورت شما را کشیده تر نشان می دهند. از اینرو نباید از گردنبندهای کوتاه مثل چوکر که صورت گرد را گردتر نشان می دهند استفاده کنید.
 • افرادی با صورت های بیضی می توانند از اکثر گردنبندها استفاده کنند.
 • اگر صورتتان کشیده است، باید از گردنبندی به طول 40 تا 45 سانتی متر استفاده کنید تا صورتتان را گردتر نشان دهند.
 • افرادی که دارای صورت های قلبی هستند، باید از گردنبندهای چوکر یا گردنبندهای کوتاه دیگر استفاده کنند. گردنبندهای کوتاه، صورت را پرتر نشان می دهند و باعث توازن چانه ی باریک صورت های قلبی می شوند.

ست کردن سایزهای مختلف گردنبند با لباس

اگر لباستان یقه باز است، از گردنبندهای چوکر یا یقه ای استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که گردنبندهای کوتاه، روی گردن تاکید بیشتری می کنند و برای لباس های یقه باز مناسب ترند. هر چقدر که پوست شما بیشتر دیده شود، گردنبند کوتاه خودش را بهتر نشان می دهد. لباس های مناسب دیگر برای گردنبندهای کوتاه عبارتند از یقه قلبی، یقه اسکوپ، یقه هفت، لباس های بدون بند، لباس های زیرشانه ای و یقه های مربعی.
 • از یقه های بسته مثل یقه اسکی به همراه گردنبند چوکر استفاده نکنید.
 • می توانید ظاهر گردنبند چوکر خود را با طرح یقه تان ست کنید. مثلا اگر گردنبند چوکر شما طرح دایره است، یک تاپ یقه اسکوپ به تن کنید.
گردنبندهایی با سایز ۴۵ سانتی متر، عمومی ترین نوع گردنبند هستند. این گردنبندها تقریبا روی جناق سینه قرار می گیردند و با اکثر لباس های داخل کمدتان ست می شوند. می توانید گردنبند ۴۵ سانتی متری را با تی شرت، تاپ، لباس های مجلسی یا لباس های رسمی ست کنید.
گردنبندهایی به طول ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر هم دست شما را باز می گذارند و با اکثر لباس های رسمی و غیر رسمی ست می شوند. اما این گردنبندها بیشتر برای لباس های بیزینسی مناسب هستند. گردنبندهایی با این سایز، جایی بین جناق سینه و سینه ها قرار می گیرند.
گردنبندهای بلند، برای یقه های بسته و لباس های عصر مناسب هستند. یقه های بسته، گردنبند بلند شما را به خوبی نشان می دهند و زیبایی آن را دوچندان می کنند. مثلا می توانید از یقه اسکی به همراه گردنبند بلند خود استفاده کنید. گردنبند بلند مروارید در کنار لباس کوکتیل یا لباس مجلسی عصر، ترکیب خارق العاده ای را ایجاد می کند.
 • اگر گردنبند شما خیلی بلند است (از ۹۱ تا ۱۰۶ سانتی متر)، باید آن را دو بار دور گردنتان بچرخانید تا مشابه گردنبند چند ردیفه شود.

 

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.