مرواریدهای باروک، یکی از جذاب ترین مرواریدهای موجود در بازار هستند و حس خاص بودن را به دارنده ی آن القا می کنند. به طور کلی، مرواریدها از لحاظ شکل به دو دسته تقسیم می شوند: مرواریدهای گرد و مرواریدهایی با شکل نامنظم. مرواریدهای گرد، مرواریدهای سنتی هستند. اگر مروارید گرد نباشد، به آن مروارید باروک می گویند. مرواریدهای باروک در شکل ها و اندازه های مختلف دیده می شوند.
فقط ده درصد مرواریدهای آب شیرین گرد هستند. از اینرو اکثر مرواریدهای آب شیرین جزو مرواریدهای باروک به شمار می روند. مرواریدهای آب شور هم ممکن است گرد نباشند. حتا در بین مرواریدهای آب شور آکویا که عموما گرد هستند، مرواریدهای باروک دیده می شود.

انواع شکل های مروارید باروک
همانطور که قبلا گفته شد، مرواریدهای باروک در شکل ها و اندازه های مختلف یافت می شوند. در این قسمت، انواع مروارید باروک را مورد بررسی قرار می دهیم.

این مرواریدها، گرد و تخت و به شکل سکه هستند. از آنجا که سطح این مرواریدها تخت است، نور را به خوبی بازتاب می کنند و درخشندگی خاصی دارند. این مرواریدها در بین جواهرسازان محبوبیت خاصی دارند و در ساخت گردنبند و بیشتر در ساخت گوشواره مروارید باروک به کار می روند.

مروارید باروک کشیده
طول مرواریدهای کشیده کمی از عرض آن ها بیشتر است. این مرواریدها دارای سطح ناهموار هستند.

مرواریدهای باروک دوقلو
به دو مروارید که به هم چسبیده اند، مرواریدهای دوقلو می گویند. مرواریدهای دو قلو ممکن است هم شکل باشند یا یکی از آن ها بزرگ تر از دیگری باشد. این مرواریدها بیشتر برای گوشواره های میخی باروک مناسب هستند.

مروارید باروک سیب زمینی
مرواریدهای باروک سیب زمینی، کوچک ترین نوع مرواریدهای باروک هستند. مرواریدهای سیب زمینی کشیده نیستند و بیشتر به شکل مربع یا شبه گرد هستند. این مرواریدها بیشتر در ساخت گردنبند و دستبند مروارید باروک به کار می روند.

مروارید باروک صلیب
این مرواریدها، نوع بسیار خاصی از مروارید باروک هستند و به علامت صلیب شباهت دارند. مرواریدهای صلیب، در ساخت جواهرات مذهبی با نماد صلیب به کار می روند و یکی از شاهکارهای طبیعت هستند.

مروارید باروک بیوا (BIWA)
این مرواریدها به شکل عصا یا چوب درخت هستند و ظاهر آن ها باریک، کشیده و تخت است. ظاهر مرواریدهای بیوا بسیار خاص است و نگاه ها را به سرعت به خود جلب می کند.

مروارید باروک برنج
این مرواریدهای کوچک، به شکل دانه برنج هستند. مرواریدهای باروک برنج، به مرواریدهای سنتی گرد شباهت دارند، اما شکل آن ها تقریبا بیضی ست. معمولا جواهرسازان وسط مرواریدهای برنج را سوراخ کرده و از آن ها در ساخت دستبند یا گردنبند مروارید استفاده می کنند.

مروارید باروک تخم مرغی
همانطور که از نامشان پیداست، این مرواریدها دقیقا شبیه تخم مرغ هستند. عرض قسمت انتهایی این مرواریدها، بیشتر از عرض قسمت بالایی آن هاست. معمولا مرواریدهای تخم مرغی به صورت عمودی سوراخ می شوند تا شکل خاصشان حفظ شود.

مروارید باروک قلبی
این مرواریدها تخت و شبیه شکل قلب هستند. مرواریدهای قلبی، برای ساخت جواهرات عاشقانه استفاده می شوند و به همین دلیل بسیار محبوب هستند.

مروارید باروک اشکی
مرواریدهای اشکی، یکی از محبوب ترین مرواریدهای باروک هستند. عرض نیمه ی بالایی این مرواریدها بیشتر از عرض نیمه ی پایینی آن هاست. همین عامل باعث شده تا این مرواریدها به شکل قطره اشک باشند. مرواریدهای اشکی بسیار ظریف و شکننده هستند و بیشتر در ساخت گوشواره های لوکس به کار می روند.

مروارید باروک برگ
مرواریدهای باروک برگ، نازک ترین مرواریدهای باروک هستند. این مرواریدها ضخامت چندانی ندارند و سطح آن ها بسیار ناهموار است. مرواریدهای برگ، در ساخت انواع زیورآلات مثل دستبند، گردنبند و گوشواره به کار می روند.

مروارید باروک کشی (Keshi)
مرواریدهای کشی، جزو نایاب ترین مرواریدهای باروک به شمار می روند. این مرواریدها فاقد جسم خارجی که در مرکز مروارید قرار می گیرد هستند. مرواریدهای کشی، کشیده و بسیار براق هستند و جزو باارزش ترین مرواریدهای باروک به شمار می روند.

تعیین ارزش مروارید باروک
چون شکل مرواریدهای باروک نامنظم است، تعیین ارزش آن ها بر اساس استانداردهای مرواریدهای گرد انجام نمی شود. هنگام تعیین ارزش مروارید باروک باید به نوع، رنگ، اندازه، درخشش و شکل آن توجه کنیم.

نوع
مهم ترین فاکتور در تعیین ارزش مروارید باروک، نوع آن است. اکثر مرواریدهای باروک، مرواریدهای آب شیرین هستند. اما ارزش آن ها به مراتب از مروارید آب شور آکویا کمتر است.

شکل
ارزش مرواریدهای گرد، بر مبنای میزان گرد بودن آن ها تعیین می شود. اما در مورد مرواریدهای باروک قضیه فرق می کند. باارزش ترین مرواریدهای باروک از لحاظ شکل، مرواریدهای کشی، کشیده و صلیبی هستند.

اندازه
اندازه ی مروارید، نقش مهمی در تعیین ارزش آن دارد. هر چه مروارید بزرگ تر باشد، ارزش آن بیشتر است.

رنگ
رنگ مروارید باروک در ارزش آن تاثیرگذار است. مرواریدهای باروک در رنگ های مختلفی تولید می شوند. اما مرواریدهای باروک تیره بسیار نایاب هستند و از ارزش بسیار بالایی برخوردارند.

درخشندگی
منظور ما از درخشندگی، نحوه بازتاب نور توسط مروارید است. درخشنده ترین مرواریدهای باروک، مرواریدهای سکه ای و کشی هستند و از این لحاظ، باارزش ترین مرواریدهای باروک به شمار می روند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.