صرفنظر از نوع جواهرات و بدلیجات خود، می توانید با استفاده از روش های ساده و مقرون به صرفه، آن ها را تمیز کنید و برق بیندازید. چیزهایی که برای تمیز کردن جواهرات و بدلیجات خود نیاز دارید، در اکثر آشپزخانه ها یافت می شود. با این حال، هر یک از جواهرات و زیورآلات خود را باید به شیوه ی خاصی تمیز کنید. در این مقاله، نحوه ی تمیز کردن طلا، نقره، مروارید، الماس، سنگ های قیمتی و زیورآلات آبکاری شده را که دارای سنگ های مصنوعی هستند توضیح می دهیم.
تمیز کردن نقره
نقره را زیر شیر آب گرم تمیز کنید. از آب داغ برای تمیز کردن نقره استفاده نکنید. اگر می خواهید چندین نقره را تمیز کنید، هر یک از آن ها را جداگانه زیر آب گرم بگیرید. بعد از تمیز کردن نقره، آن را به دقت بررسی کنید و مطمین شوید که سنگ های آن نیفتاده است.
بعد از آنکه نقره جات خود را با آب گرم شستید، آن ها را با یک پارچه نرم مخصوص جواهرات تمیز کنید تا براق شوند. برای پولیش نقره با استفاده از پارچه، از حرکات دایره ای و آهسته استفاده کنید. مطمین شوید که تمام قسمت های نقره جات شما خشک شده است.
اگر روش های قبلی موثر نبودند، می توانید از مایع تمیز کننده نقره استفاده کنید. تمیز کننده نقره را با استفاده از یک مسواک نرم به آرامی به نقره بمالید. در نهایت، نقره جات خود را با یک پارچه پولیش جواهرات که از جواهرفروشی خریداری کرده اید تمیز کنید.
  • می توانید به جای مایع تمیز کننده نقره، از پارچه های مخصوص پولیش نقره استفاده کنید.
قبل از شنا یا سونا، نقره جات خود را درآورید. به خاطر داشته باشید که هوا و نور، نقره شما را تیره می کنند. موقع باغبانی و شستن ظروف، از انگشتر نقره استفاده نکنید. مواد شوینده و شیمیایی می توانند به نقره جات شما آسیب برسانند.
  • اگر از زیورآلات نقره استفاده نمی کنید، آن ها را در جای مخصوص به خود نگهداری کنید تا تیره و دچار خط و خش نشوند.
  • همیشه اول عطر بزنید و آرایش کنید و سپس جواهرات نقره را به تن کنید.
تمیز کردن طلا
دو فنجان آب گرم را با چند قطره مایع ظرفشویی داخل کنید و طلاجات خود را به مدت پانزده دقیقه در آن قرار دهید.
پس از آنکه طلاجات خود را به مدت پانزده دقیقه در محلول قرار دادید، آن ها را خارج کرده و توسط یک مسواک نرم به آرامی تمیز کنید. سعی کنید از حرکات دایره ای و آهسته استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که برس های زبر، به طلاجات شما خط و خش می اندازد.
سپس جواهرات طلا را زیر آب گرم بگیرید تا تمیز شود. طلاجات خود را به خوبی بشویید تا تمام بقایای چربی و آلودگی از آن جدا شود. پس از آنکه طلاجات خود را با آب گرم شستید، از یک پارچه نرم برای خشک کردن آن استفاده کنید. سپس طلای خود را در محل مناسب مثل جعبه جواهرات نگهداری کنید تا دچار خط و خش نشود.
اگر روش قبلی برای تمیز کردن طلا موثر نبود، از آمونیاک استفاده کنید. آمونیاک، یک محلول قوی ست. از اینرو باید به دقت از آن استفاده کنید. شش قسمت آب را با یک قسمت آمونیاک داخل کنید. طلا را حداکثر به مدت یک دقیقه در این محلول قرار دهید. اگر طلا را بیشتر در این محلول قرار دهید، به آن آسیب می رسد. سپس طلا را به خوبی با آب بشویید تا تمام بقایای آمونیاک از آن پاک شود. از این روش فقط برای تمیز کردن های اساسی  استفاده کنید.
  • اگر زیاد ار این روش استفاده کنید، طلای شما رنگ خود را از دست می دهد و به آن آسیب می رسد.
  • قبل از استفاده از این روش، از جواهرفروش خود سوال کنید که آیا آمونیاک به طلاجات شما و سنگ های آن آسیب می رساند یا خیر.
تمیز کردن الماس و سنگ های طبیعی
ابتدا مطمین شوید که سنگ ها در جای خود محکم هستند. بعضی اوقات، تنها چیزی که سنگ ها را نگه داشته است، بقایای چرک و چربی ست. هیچوقت سنگ های قیمتی را در سینک ظرفشویی یا امثال آن که امکان رد شدن سنگ از آن وجود دارد تمیز نکنید. اگر سنگ جواهرات شما شل شده است، ابتدا آن را نزد جواهرساز ببرید تا سنگ را برای شما محکم کند.
برای تمیز کردن الماس، یک فنجان آب را با یک چهارم فنجان آمونیاک داخل کنید. هیچوقت الماس را مستقیما در این محلول قرار ندهید. در عوض، یک مسواک را به این محلول آغشته کرده و الماس را با استفاده از آن تمیز کنید. سعی کنید تمام قسمت های جواهر خود را با مسواک تمیز کنید تا ذرات چربی از آن جدا شود. اگر فلز جواهر شما پلاتین است، این روش می تواند علاوه بر الماس، پلاتین را هم تمیز کند.
  • مسواک شما باید فقط برای تمیز کردن جواهرات استفاده شود. از اینرو نمی توانید از مسواکی که برای شستن دندان ها به کار می رود استفاده کنید.
برای تمیز کردن سنگ های قیمتی دیگر مثل یاقوت سرخ و کبود، چند قطره مایع ظرفشویی را داخل دو فنجان آب بریزید. سپس جواهرات خود را به مدت بیست دقیقه داخل این محلول قرار دهید.
  • می توانید به جای مایع ظرفشویی، از شامپو بچه استفاده کنید.
پس از آنکه جواهر خود را با محلول مناسب تمیز کردید، آن را زیر شیر آب گرم بشویید تا تمام بقایای محلول و چرک و چربی از آن جدا شود. اگر چند جواهر را تمیز کرده اید، هر یک از آن ها را جداگانه و به خوبی با آب گرم شست و شو دهید. سپس الماس یا سنگ های طبیعی دیگر را روی یک پارچه نرم قرار دهید تا خشک شوند. پس از خشک شدن، آن ها را در یک محل امن و مناسب قرار دهید.
اگر جواهر شما آنطور که می خواهید تمیز نشده است، از محصولات تجاری که برای تمیز کردن جواهر به کار می رود استفاده کنید. قبل از تمیز کردن جواهر، از جواهرفروش سوال کنید که آیا تمیز کننده ی مورد نظر برای جواهر شما مناسب است یا خیر.
  • هر یک از تمیزکننده های تجاری، دارای راهنمایی مخصوص به خود هستند. از اینرو قبل از استفاده از آن ها، راهنما را به خوبی مطالعه کنید.
تمیز کردن مروارید طبیعی و پرورشی
چند قطره شامپو را با یک فنجان آب داخل کنید. تمام انواع شامپو برای این کار مناسب هستند. شامپو و آب را داخل یک ظرف دیگر بریزید و هم بزنید تا کف کند.
مرواریدها را مستقیما داخل محلول قرار ندهید. در عوض از یک برس کوچک آرایش برای تمیز کردن مرواریدها استفاده کنید. برس آرایش را داخل محلول قرار دهید و مرواریدها را تک تک با آن تمیز کنید. همه ی قسمت های مروارید و حتا قسمت هایی که نزدیک نخ است را تمیز کنید.
مرواریدها را با استفاده از یک پارچه مرطوب به آرامی تمیز کنید. سپس جواهرات مروارید خود را روی یک پارچه نرم قرار دهید و اجازه دهید تا به خودی خود خشک شود.
مرواریدها شکننده هستند و مواد شیمیایی به آن ها آسیب می رسانند. همیشه اول عطر بزنید و آرایش کنید و پس از آن از جواهرات مروارید طبیعی یا پرورشی استفاده کنید. اگر مروارید شما در محیط های دود آلود قرار داشت، فورا آن را تمیز کنید.
تمیز کردن بدلیجات آبکاری شده با سنگ های مصنوعی
برای تمیز کردن زیورآلات آبکاری شده، از تمیزکننده های تجاری استفاده نکنید. در عوض می توانید یک قطره شامپو بچه را با یک فنجان آب داخل کنید. محلول را خوب هم بزنید تا کف کند.
  • از سرکه یا مواد اسیدی در این محلول استفاده نکنید.
اکنون یک گوش پاک کن یا مسواک نرم را به محلول آب و شامپو آغشته کرده و زیورآلات خود را به خوبی با آن تمیز کنید. می توانید از مسواک برای تمیز کردن قسمت های بزرگ تر و از گوش پاک کن برای قسمت های کوچک تر زیورآلات استفاده کنید.
سپس زیورآلات خود را با آب سرد بشویید. توجه داشته باشید که آب گرم، چسب های زیورآلات را از بین می برد. زیورآلات خود را به خوبی شست و شو دهید و با یک حوله نرم یا پارچه میکروفیبر خشک کنید.
زیورآلات خود را با استفاده از سشوار به خوبی خشک کنید. بقایای آب می تواند باعث پوسیدگی زیورآلات و بدلیجات شود. برای خشک کردن زیورآلات، سشوار را در حالت خنک قرار دهید. باد داغ می تواند چسب های بدلیجات را آب کند.
هر یک از بدلیجات را به طور جداگانه داخل کیف پلاستیکی خود قرار دهید تا در معرض هوا و رطوبت قرار نگیرند. قبل از بستن پلاستیک، تمام هوای داخل آن را خارج کنید. سپس می توانید پلاستیک را داخل جعبه ی مخصوص که زیباتر است قرار دهید. همچنین می توانید از یک کیف مخمل به جای کیف پلاستیکی استفاده کنید.
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.