روش های مختلفی برای دسته بندی مرواریدها وجود دارد. اما آیا می دانید که روش کشت مروارید و محلی که از آن نشات می گیرد، در تعیین قیمت و ارزش مروارید تاثیر به سزایی دارد؟ اجازه دهید تفاوت مرواریدهای آب شور و مرواریدهای آب شیرین را بررسی کنیم.

مروارید آب شور و مروارید آب شیرین چیست؟
مرواریدهای آب شیرین، در صدف هایی که در رودخانه ها و برکه ها زندگی می کنند شکل می گیرند. امروزه، اکثر مرواریدهای آب شیرین، در چین تولید می شوند.
اما مرواریدهای آب شور، در صدف های خوراکی آب شور که در اقیانوس ها زندگی می کنند شکل می گیرند. این صدف ها در تایلند، استرالیا، اندونزی و تاهیتی زندگی می کنند. محبوب ترین و بهترین مرواریدهای آب شور، مرواریدهای آکویا هستند و در ژاپن، چین و ویتنام پرورش داده می شوند. مرواریدهای آکویا، تقریبا گرد هستند و درخشش خاصی دارند.
به خاطر داشته باشید که اکثر مرواریدهایی که در بازار یافت می شوند، مرواریدهای پرورشی هستند. مرواریدهای طبیعی بیشتر در منطقه خلیج فارس دیده می شود. اما به دلیل برداشت بی رویه، مرواریدهای طبیعی بسیار کمیاب شده اند. از اینرو مرواریدهای طبیعی به ندرت در بازار به فروش می رسند و قیمت بسیار بالایی دارند.

 

 

مرواریدهای آب شور و شیرین چگونه شکل می گیرند؟
همانطور که قبلا گفته شد، اکثر مرواریدهای آب شور و شیرین پرورشی هستند. برای آنکه مروارید شکل بگیرد، باید یک جسم خارجی وارد بدن صدف شود. در طبیعت، جسم خارجی از طریق جریان آب به بدن صدف وارد می شود. اما در مرواریدهای پرورشی، افراد متخصص و آموزش دیده، جسم خارجی را وارد بدن مروارید می کنند. پس از آن، صدف لایه هایی را در اطراف این جسم خارجی تشکیل می دهد که باعث شکل گیری مروارید می شود.
به طور کلی، هر چه زمان شکل گیری مروارید بیشتر شود، کیفیت مروارید بیشتر خواهد بود. با این حال، مرواریدهایی که به مدت طولانی پرورش داده می شوند، گران تر هستند.

یک مرکز پرورش مروارید آب شیرین در چین

 

تصویر یک مرکز پرورش مروارید آب شور از زیر آب

فرق بین مروارید آب شور و شیرین

درخشندگی
ماده ی تشکیل دهنده ی مرواریدهای آب شیرین، ضخیم تر از مرواریدهای آب شور است. از اینرو مرواریدهای آب شور نسبت به مرواریدهای آب شیرین درخشش بیشتری دارند. اما در سال های اخیر، تکنیک های پرورش مرواریدهای آب شیرین بسیار پیشرفت کرده است و مرواریدهای تولید شده، مشابه مرواریدهای آب شور هستند.

ماده تشکیل دهنده
ماده ی تشکیل دهنده ی مرواریدهای آب شور، نازک تر از مرواریدهای آب شیرین است و معمولا بین 0.5 تا 6 میلی متر ضخامت دارد. اما مرواریدهای آب شیرین، عموما توسط ماده تشکیل دهنده ی مروارید پر شده اند.
علت این تفاوت، اندازه ی جسم خارجی ست که در مرکز مروارید قرار می گیرد. جسم خارجی که در صدف های آب شیرین قرار می دهند، بسیار کوچک تر از جسم خارجی ست که در صدف های آب شور قرار می گیرد.

شکل و رنگ
مرواریدهای آب شیرین از لحاظ شکل و رنگ، متنوع تر از مرواریدهای آب شور هستند. مرواریدهای آب شور عموما گرد هستند. مروارید گرد، یکی از محبوب ترین مرواریدها در بین مردم است.

اندازه
قبلا، مرواریدهای آب شیرین در بازه ی زمانی دو ساله پرورش داده می شدند. از اینرو این مرواریدها نسبت به مرواریدهای آب شور کوچک تر و بی کیفیت تر بودند. اما در سال های اخیر، پرورش دهنده های مروارید آب شیرین، آن ها را به مدت بیشتری پرورش می دهند ( بین سه تا شش سال). از اینرو مرواریدهای آب شیرین که امروزه تولید می شوند، بزرگ تر از قبل هستند (بین 8 تا 15 میلی متر) و کیفیت آن ها با مرواریدهای آب شور برابری می کند.

قیمت
مرواریدهای آب شیرین، ارزان تر از مرواریدهای آب شور هستند.
یکی از علل اصلی این موضوع آن است که صدف های آب شیرین، بزرگ تر از صدف های خوراکی آب شور هستند و می توانند مرواریدهای بیشتری را در خود جای دهند. از اینرو تعداد مرواریدهای آب شیرین که در هر دوره پرورش داده می شود، بیشتر از مرواریدهای آب شور است و باعث کاهش هزینه ها می شود.
یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار، درخشش و شکل مروارید است. هر چه مروارید درخشنده تر و گردتر باشد، قیمت آن بیشتر است. از اینرو مرواریدهای آب شیرین که با روش های قدیمی و کمتر از دو سال پرورش داده می شوند، از مرواریدهای آب شور ارزان تر هستند.

مروارید آب شور بخریم یا مروارید آب شیرین؟
ماده ی تشکیل دهنده ی مروارید آب شیرین، ضخیم تر از مروارید آب شور است. از اینرو مرواریدهای آب شیرین، بادوام تر از مرواریدهای آب شور هستند. از طرفی، مرواریدهای آب شور، درخشنده تر و گردتر از مرواریدهای آب شیرین هستند. همانطور که می بینید، باید بین درخشندگی و دوام بالا یکی را انتخاب کنید.
اما در سال های اخیر، تکنیک های پرورش مروارید آب شیرین بسیار پیشرفت کرده است. از اینرو مرواریدهای آب شیرین که با روش های مدرن تر تولید می شوند، از لحاظ درخشش و شکل ظاهری مشابه مرواریدهای آب شور بوده و در عین حال، بادوام تر از مرواریدهای آب شور هستند.

خرید زیورآلات مروارید
زیورآلات مروارید گالری گیوی، از بهترین برندهای خارجی انتخاب و به کشور وارد می شوند. این مرواریدها، مروارید آب شیرین هستند و حدود پنج سال در صدف های آب شیرین پرورش داده می شوند. از اینرو مرواریدهای گالری گیوی، بسیار بادوام و درخشنده هستند.
جنس فلز این زیورآلات، طلا،نقره و برنج خالص است که با طلا یا پلاتین آبکاری شده است. آبکاری زیورآلات و بدلیجات گالری گیوی، عاری از سرب، نیکل، کادمیم و دیگری عناصری ست که در خانم ها ایجاد حساسیت می کنند. از اینرو می توانید با خیال راحت از این زیورآلات استفاده کنید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.