مرواریدها در اندازه ها، رنگ ها و شکل های مختلف یافت می شوند. همین عامل باعث شده تا مرواریدها، متنوع ترین سنگی باشند که در جواهرات استفاده می شوند. عمومی ترین رنگ مروارید، سفید است. با این حال، مرواریدها دارای تنوع رنگ بالایی هستند: از سیاه گرفته تا طلایی و شکلاتی و صورتی و آبی. ما در این مقاله به بررسی انواع رنگ های مرواریدهای طبیعی و پرورشی می پردازیم.
مرواریدهای سفید
مرواریدهای سفید جزو مرواریدهای کلاسیک به شمار می روند و طرفداران زیادی دارند. مروارید سفید، سمبل پاکی ست و عموما در مراسم ازدواج یا جشن فارغ التحصیلی استفاده می شود. مرواریدهای طبیعی یا پرورشی سفید رنگ عبارتند از مروارید آکویا، مروارید آب شیرین و مروارید اقیانوس آرام جنوبی. حتا در بین مرواریدهای تاهیتی که عموما تیره هستند، مرواریدهای سفید یافت می شود. بعضی از تولیدکنندگان، مرواریدهای سفید را طی فرآیندهای شیمیایی بی رنگ می کنند و پس از آن، رنگ آن ها را تغییر می دهند. پس از طی این مراحل، مرواریدهای نهایی دارای ته رنگ صورتی خواهند بود. به خاطر داشته باشید که تغییر رنگ مروارید با استفاده از روش های شیمیایی، از ارزش مروارید کم می کند. از اینرو هنگام خرید مرواریدهای طبیعی یا پرورشی، با یک متخصص مشورت کنید.
مرواریدهای سیاه
دومین مروارید محبوب جهان، مروارید سیاه است. مرواریدهای سیاه، تازه به دنیای مرواریدهای موجود در بازار پا گذاشته اند و بیشتر در بین مرواریدهای تاهیتی که در پلی نزیای فرانسه تولید می شود دیده می شوند. مرواریدهای سیاه، توسط صدف مرواریدساز لب سفید یا صدف مرواریدساز تاهیتی تولید می شوند. اگر چه این مرواریدها با عنوان مروارید سیاه شناخته می شوند، می توانید رنگ های مختلفی از مرواریدهای سیاه را در بازار مشاهده کنید. تمام این رنگ ها به طور طبیعی ایجاد می شوند. تنها استثنا، مروارید شکلاتی تاهیتی ست که توسط روش های شیمیایی ایجاد می شود.
مرواریدهای سیاه دیگر عبارتند مروارید سیاه آکویا و مروارید سیاه آب شیرین. با این حال، رنگ تیره این دو مروارید طبیعی نیست و توسط رنگ های ارگانیک ایجاد می شود.
مرواریدهای طلایی
محبوبیت مرواریدهای طلایی روز به روز در حال افزایش است. رنگ مروارید طلایی، گرم و سلطنتی ست و حس ثروت را به دارنده ی آن القا می کند. بهترین انواع مرواریدهای طلایی، توسط صدف مرواریدساز لب سفید و صدف مرواریدساز اقیانوس آرام جنوبی ساخته می شوند. صدف مرواریدساز اقیانوس آرام جنوبی، بزرگ ترین مرواریدهای آب شور را تولید می کند. اندازه ی مرواریدهای طلایی اقیانوس آرام جنوبی، حدود 8 میلی متر است و ممکن است در مواردی تا دو سانتی متر هم برسد (کمی کوچک تر از توپ گلف).
مرواریدهای آکویا غالبا سفید هستند، اما ممکن است رنگ های دیگری مثل طلایی نیز به صورت طبیعی ایجاد شود.
مرواریدهای شکلاتی
مرواریدهای شکلاتی به ندرت در طبیعت شکل می گیرند. از اینرو رنگ این مرواریدها، غالبا حاصل فرایندهای شیمیایی و مصنوعی ست. برای آنکه مرواریدها به رنگ شکلاتی درآیند، ابتدا مرواریدها را بی رنگ کرده و سپس رنگ می زنند. برای ایجاد مرواریدهای شکلاتی، معمولا از مرواریدهای آب شیرین یا مرواریدهای تاهیتی استفاده می شود.
مرواریدهای صورتی و گلناری
رنگ های صورتی و گلناری، به طور طبیعی و بیشتر در مرواریدهای آب شیرین رخ می دهند. این رنگ ها، کمرنگ نمی شوند و حاصل دستکاری انسان نیستند.
ممکن است مرواریدهای صورتی آکویا در بازار یافت شود. با این حال، اکثر رنگ های صورتی مرواریدهای آکویا طبیعی نیستند و توسط انسان و با روش های شیمیایی حاصل شده اند. مرواریدهای صورتی آکویا، دارای ته رنگ رز مانند هستند (شکل زیر).

 

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.